Sistemsi Hakkında

Sistemsi Kişisel Blog sitesi olarak sistem, ağ ve güvenlik konularının temel alındığı bir paylaşım ortamıdır.

Peki nedir bu sistemsi ?

Kişisel olduğunu söylediğimize göre bir kurum, kuruluş yada topluluk değildir sistemsi. Kendini reklam etmek veya ün sahibi olmak gibi popülarist egoları olmayan, özellikle ağ ve güvenlikse işimiz güvenliği ilk olarak kendimiz almalıyız prensibiyle hareket eden, sadece paylaşılanın ve nerde paylaşıldığının bilinmesi için imgesel hatta simgesel bir terimdir sistemsi. Olmakla olmamak arasıdır. Bir şeyin olması için gerekli olan aslında tecrübeleri oluşturan oluşum sebebidir. Aslında kimin neyi ne kadar paylaştığının değeri de yoktur hani günümüzde. Öğleki Robin Hood’lar gizemli oldukları için değerli ve kadimdir yeryüzünde.. Ancak unutulmamalıdır ki sistemsi çalıp dağıtmak yerine, araştırıp düşünerek, edindiği bilgileri tecrübeleri ile harmanlayıp kendine ait olanı dağıtmayı prensip edinmiştir bu sanal denilen alemde..

Felsefik açıdan sistemsi buysa teorik açıdan da biraz bahsetmek gerekir. Sistem kelimesinin anlamını açıklamaya gerek yoktur. Kelimenin sonunda “si” ise olmak ile olmamak arasıdır demiştik. Ancak şahsı münhasır bu kelimenin içindedir asıl anlam.

Sistemsi Kimdir ?

Kişisel olarak Sistemsi, 8 bitlik amiga 500, comodore 64, atari 800XL hatta daha öncesi siyah beyaz ekranlarda atari 2600 dahi görmüştür. Cırt curt cırt ses çıkartan sağa sola yön tuşları ile oynanan küçük el atarilerinin değiş tokuş yapıldığı zamanlardır o zaman. Yaşayan bir dinozordur sistemsi aslında.. Konsollar dışında 8089 ve 286 işlemcilerin olduğu, hard disklerin olmayıp 5,25″ lik açılış disketleri ile MS-DOS üzerinde açılan yeşil renkli monitörleri olan bilgisayarlar ile çalışmıştır. Sistemlerin 10 MB hard disklerden 10 TB hard disklere hatta 2 TB SSD lere kadar evirildiğini bizzat görmüştür. EDO’ların, DDR’a dönüştüğüne bile şahitlik etmiştir. MS-DOS 6,22 ile profesyonelleşen Sistemsi win3,1’den sonra Windows 95’e geçiş yapmış çok kısa sürede sistem üzerine uzmanlaşmıştır. Dönemin ilk 28K internetini kullanan sistemsi gün geldiğinde ilk ADSL kullananlardan olmuş ve günümüzdeki dijital kaynakların olmadığı bir zaman diliminde ADSL ve modem kurulumu üzerine uzmanlaşmıştır. Geçmiş zamanlarda jumperlı anakart konfigürasyonu ve ram uyuşmazlıklarını görmüş ve donanım uzmanlığını da gün geçtikçe geliştirmiş, internetin gelişiyle o dönemim en popüler sohbet programı olan “internet relay chat” IRC üzerine de uzmanlık sağlamıştır. Server sunucu sistemleri ile ilk tanıştığı bu yıllarda sistemlere büyük ilgisi artmıştır. O dönemlerde internet cafe işletmiş network, kablolama üzerine de bilgi sahibi olmuş ve uzmanlaşmıştır. Sistem konusunda doyumsuz olan sistemsi birçok firmada servis uzmanlığı ve servis müdürlüğü yapmıştır. Tabiri caizse 2008 yılına kadar görmedik sistem bırakmamıştır. İlk tanıştığı sunucu sistemi Windows 2000 (Almanca) serverdır. Server 2003 sunucu ve CheckPoint, Zywall gibi güvenlik cihazlarıyla tanıştığında ise, “sistem işte budur” dahi demiştir. Ancak daha iyilerinin gelecekte var olacağını da hiç şüphesiz bilmektedir. Bu sebeptendir ki birçok iş değişikliği yapmıştır.

Sistemsi 2014 senesine gelindiğinde artık plc’de neyin nesidir diyerek logic controller (mantıksal denetleyiciler) hakkında da uzmanlık sağlamıştır. 2016 senesinde uzunca süre sistemlerin beklemeye geçtiğini, sadece kendilerini güncellediğini görmüş ve bunları belgelendirmek istemiştir. Gördüğü bu tecrübelerin üzerine sistem ve ağ yöneticiliği, ağ uzmanlı, ağ güvenlik uzmanlığı eğitimleri almış, Microsoft ve Cisco sertifikaları almaya hak kazanmıştır. Sunucu tarafında Windows Server 2008 R2 ve Server 2012 R2 üzerine uzmanlık sağlamış, Cisco ağ cihazları olarak switch, router ve güvenlik cihazları olan IPS, IDS ve ASA cihazları hakkında uzmanlık edinerek geniş bilgi sahibi olmuştur. Sistemsi bu işe gönül vermiştir.

Amaç nedir ?

error: İçerik korunur !!