UniFi Controller Kurulumu, Ubiquiti Networks (UBNT)

Debian üzerinde UniFi Controller 5.11.46 Kurulumu

UniFi Controller; Ubiquiti’nin ağdaki tüm ekipmanlarını merkezi olarak yerel veya uzaktan yönetildiği yazılım mimarisidir. UniFi Controller, ürün ailesine dahil olan AP vb. tüm cihazları tek bir yazılımdan yönetim ve takip imkanı sağlar. Bu özellikler için herhangi bir lisanslama ücreti söz konusu değildir, yazılım tamamen ücretsizdir. Fiziksel veya sanal sunuculara, bulutta barındırılan sanal sunuculara, kişisel dizüstü bilgisayarlara ve hatta mobil cihazlarınıza dahi kurulabilir.

Yönettiğiniz cihazları bulundukları konuma veya hizmet şekline göre gruplandırabilir, entegrasyonu sayesinde gerçek zamanlı kapsama alanı haritanızı çıkarabilir.

Ubnt UniFi ailesi 4 adet sanal yayın (SSID ) oluşturma imkanı sunmakta. Oluşturulan bu yayınların VLAN desteği sayesinde tek bir cihaz üzerinden 4 farklı ağ yayını yapabilir veya güvenlik duvarı , VLAN gibi yapılandırmalar ile uğraşmadan oluşturulan sanal kablosuz yayınları misafir ağı olarak ayarlayabilirsiniz. Oluşturulan bu misafir ağının mevcut yerel ağınıza ve aynı misafir ağını kullanan diğer cihazların arasındaki erişimi kısıtlayabilir ve bant genişliği sınırlaması uygulayabilirsiniz.

Elverişli ve yönetimi kolay bir kullanım imkanı sağlamak için tasarlanan UniFi Controller yazılımı  sistem yöneticilerine anlaşılır ve sezgisel bir web tabanlı grafiksel arayüz sunmaktadır. Her yeni kurulum yaptığınız lokasyona konumlandırdığınız Cloud Key sistem yöneticilerine her zaman aktif olarak çalışan, yerel ağınıza özel ve güvenli bir Unifi Bulut hizmeti sunmaktadır. Bu bulut hizmeti üzerinden SSO protokolü sayesinde tek bir ekrandan tüm lokasyonlarınızı listeleyip ayrı ayrı olacak şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Unifi Cloud Key bulunduğu yerel ağ altyapısına özel, diğer lokasyonlardan ve Hibrid bulut altyapısından bağımsız yönetim imkanı da sağlamakta. Unifi Cloud Key, yazılımınız için kullandığınız sunucunuzun veya kontrol yazılımının yüklü olduğu bilgisayarınızın yerini alarak neredeyse hiç bir fiziksel alan işgalinde bulunmaz ve oldukça düşük enerji tüketimine sahiptir.

Konuyu daha fazla uzatmadan kurulama geçmek istiyorum. Daha önce Vmware Workstation Pro 15.5 üzerine Debian 10 Buster core sistemimizi hazır hale getirmiştik. Unifi Controller 5.11.46 sürümünü Debian üzerine kurmaya başlayalım.

su

apt-get update; apt-get upgrade

apt-get install ca-certificates wget -y