Debian 10.0.0 Kurulumu

Linux Debian 10.0.0 Buster Kurulumu

Debian Projesi kapsamında özgür bir işletim sistemi yapmaya karar vermiş gönüllülerin oluşturduğu bir topluluktur. GNU/Linux, GNU/Hurd gibi farklı çekirdek seçeneklerine dayalı tamamen özgür bir Linux dağıtımıdır.

Debian Linux çekirdeğini kullanır ve aynı zamanda; Elive, Knoppix, Linux Mint, Mepis, Pardus, Parsix, Ubuntu, Kali Linux ve Xandros gibi birçok GNU/Linux dağıtımına da kaynak teşkil etmektedir. Google başta olmak üzere iyi tanınan birçok web sitesinde de tercih edilmektedir. Ayrıca Cinnamon, GNOME, KDE Plasma, MATE, Xfce gibi bir çok masa üstünü destekler.

Debian, farklı işletim sistemi çekirdekleriyle birlikte çok sayıda donanım platformunda da çalışabilmektedir.AMD64, ARM, DEC Alpha, i386, IA-64, PowerPC, SPARC, MIPS, HPPA, S390 gibi

1993 yılında Purdue Universitesi’nde bir öğrenci olan Debian’ın kurucusu Ian Murdock 1996 yılında yerini Bruce Perens’e bırakırken; 2015 Aralık ayında ölümüne kadar proje içerisinde çalışmaya devam etmiştir. “Debian” adı, Ian Murdock’ın kız arkadaşı ve daha sonra eşi olan Debora’nın Deb’i ve Ian’ın ismi yan yana getirilerek oluşturulmuştur.

Debian’da, paket (uygulamalar) biçimi .deb olarak kullanılmaktadır. Paket yönetimi için alt seviyede dpkg ve buna eşlik eden bir dizi araçla birlikte, daha üst seviyede APT denilen gelişkin bir paket yönetim sistemi de mevcuttur.

Paketlerin internet veya media gibi ortamlar üzerindeki paket arşivlerinden otomatik olarak kurulumuna imkan veren APT sistemini, apt-get adında basit bir komut satırı istemcisiyle veya ncurses tabanlı bir metin arayüzü sunan dselect, aptitude veya GTK+ tabanlı bir grafik kullanıcı arayüzü sunan synaptic gibi uygulamalarla kullanmak mümkündür.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki paket depolarına; apt-spy, netselect-apt gibi araçlarla bulunduğunuz konuma en yakın depoya ulaşarak, sistemi ağ üzerinden sürekli güncel durumda tutmanız mümkün olacaktır.

59000’ın üzerinde paket (derlenmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiş, kolay kurulan yazılımlar) ile gelmektedir bunların tamamı özgürdür. Şu ana kadarki sürüm isimlerini Buzz, Rex, Çünkü gibi “Toy Story” Oyuncak Hikayesi karakterlerinden almıştır. Kararlı, Karasız, Deneme olmak üzere 3 farklı sürüm sunmaktadır.

Kararlı sürüm olan Buster yani Debian 10.0.0 kurulumuna geçmeden, kurulum için gerekli olan iso kalıbını buradan indirebilirsiniz.