Windows Server 2012 R2 ‘nin Deneme Süresini Uzatma

Windows Server 2012 R2 ‘nin 180 Günlük Deneme Süresini 1080 + 10 (1090) Güne Kadar Uzatma

Windows Server 2008 ve Server 2012 R2 sürümlerinin yasal deneme kopyalarını, 180 gün boyunca ve teknik özellikler açısından herhangi bir kısıtlama olmaksızın test edebilirsiniz.

NOT: -rearm parametresini alan slmgr.vbs, Windows Server içerisinde yerleşik olarak gelen bir script’tir ve bahsedilen yöntemde herhangi bir illegal durum söz konusu değildir. Amacı periyotları sıfırlamak olan -rearm parametresi, sistem tarafından izin verilen sayda çalıştırılarak kullanılabilir.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise: Bu yöntemin uygulandığı deneme (evaluation) kopyaları, kurulumu yaparken de okuyabileceğiniz son kullanıcı lisans anlaşmasına (EULA) göre kesinlikle herhangi bir ticari amaç için kullanılamaz ve kesinlikle canlı ortamlarda konumlandırılamaz. Deneme kopyalarının sadece ürünün özellikleri ile ilgili ilk testlerin yapılması, bt uzmanları ve yazılım geliştiriciler için adaptasyonunun hızlandırılması veya ön gösterim gibi amaçlar için kullanılmasına izin verilmektedir. Eğer bir deneme kopyası ile çalışıyorsanız, EULA içerisindeki kapsama uymanız gerekir. Aksi durumda legal bir yöntem ile illegal bir sonuca ulaşmış olursunuz ve hukuksal açıdan sorumluluk altına girebilirsiniz. Ek olarak Windows Server 2012 Evaluation kopyalar üzerine deneme periyodunun herhangi bir anında geçerli bir ürün anahtarı girip yeniden aktive ederek FULL sürüme yükseltebilirsiniz.

slmgr.vbs ile lisans hakkında bilgi alabilir

slmgr.vbs (Windows Software Licensing Management Tool) işletim sistemi lisansınız hakkında detaylı bilgiler alabileceğiniz ve müdahalelerde bulunabileceğiniz bir script’tir. Örneğin işletim sistemi lisans tipinin (volume, retail, oem) öğrenilmesi, aktivasyon, ürün anatarı girişi/değişimi, deneme ve aktivasyon periyodlarının resetlenmesi, KMS etkileşimi gibi bir çok lisans yönetim işlemini slmgr.vbs üzerinden komut satırı tabanlı olarak gerçekleştirebilirsiniz.
Bir Windows Server 2012 R2 deneme kopyası ilk kez kurulduğunda 10 günlük aktivasyon periyodu ile başlar ve bu süre içerisinde aktivasyon işlemini tamamlamanızı bekler.

Windows Server 2012 R2 slmgr -dli komutu ile lisans süresini göreme

180 günlük deneme süresi başlangıcı için aktivasyon işlemi sırasında bir ürün anahtarı girmenize gerek yoktur, çünkü deneme kopyası kendi içerisinde bir özel ürün anahtarı ile kurulur. Şayet deneme kopyasının internet erişimi varsa direkt Activate butonuna tıklayarak veya slmgr -ato parametresi ile aktivasyonu gerçekleştirip 180 günlük deneme periyodunu başlatabilirsiniz. Eğer internet erişimi yoksa Activate by phone seçeneği ile telefon üzerinden aktivasyon yapmak da mümkün.
Aktivasyon işleminin ardından 180 günlük deneme periyodunun başladığını yine slmgr -dli ile doğrulayabilirsiniz.

Şimdi 180 günü nasıl uzatırız bakalım

slmgr -dlv ile lisans detaylarına baktığımızda Remaining Windows rearm count: 5 gibi bir bilgi göreceğiz.

slmgr ‘nin –rearm parametresi, sistemin lisans durumunu resetlemek için kullanılır ve sayaç bilgisine göre bu parametre 5 kez çalıştırılabilir.
Windows Server 2008 R2 ‘de bu sayaç için değer 3, bir deneme periyodu 60 ve toplamda 240 güne ulaşılabiliyordu.
Windows Server 2012R2 deneme kopyaları için slmgr -rearm komutunu her periyodun 180 (yani son) gününde çalıştırarak periyodu resetlerseniz, 180 + 1. 180 + 2. 180 + 3. 180 + 4. 180 + 5. 180 toplamda 1080 gün + 10 günlük aktivasyon öncesi toplam 1090 gün boyunca deneme kopyanızı yeniden kurmadan test etmeye devam edebilirsiniz. 6. rearm denemesinden başka hakkınız yoktur.
Bu noktadan sonra toplamda 1090 gün sonunda trial kopyayı yeniden kurabilir veya satın alacağınız Windows Server 2012R2 sürümüne ait geçerli bir ürün anahtarı girerek full sürüm şeklinde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 slmgr -dlv komutu ile lisans detaylarını görme

Bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatıyor ve tekrar kontrol ediyoruz, aşağıdaki resimlerde180 gün deneme süresinin tekrar başladığını kalan hakkımızın 3’e düştüğünü görüyoruz.

Ek bilgi: 90 gün olan Windows 8 Enterprise deneme süresini de 180 güne kadar uzatmak mümkün.

Windows Server 2012 R2 180 günlük deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz..