Ubuntu 19.02 Kurulumu

Ubuntu 19.02 (karasız) Kurulumu, snapshot alma ve .ovf olarak export etme

Bu sistemi Windows üzerinde olduğu gibi Linux üzerinde de kurabiliriz, daha önce Vmware kurulumunda Linux sistemler için vmware indirme linklerini vermiştim. Ubuntu dan biraz bahsedecek olursak, tamamen Linux tabanlı olup, GNU Kamu Lisansına sahip, Güney Afrikalı Mark Shuttleworth tarafından kurulan Canonical Ltd. firması tarafından oluşturulmuştur ve yine Mark Shuttleworth yönetiminde  Canonical ve gönüllü Ubuntu topluluğu tarafından sürekli geliştirilmektedir. Türk toplulukları da destek vermektedir. Bu açık kaynak işletim sistemi Linux işletim sisteminin sadece bir dağıtımıdır.

GNOME masa üstü kullanır. Çok güçlü olan bu masa üstü desteği, estetik ve basit bir arayüze sahiptir. GNOME’un var olduğundan bu yana sadeliğini korumuş ve karmaşık görünümlerden olabildiğince uzak kalmıştır. Farklı bir örnek verecek olursak Milli İşletim Sistemimiz olarak kabul edilen, Pardus masa üstü olarak KDE kullanır. KDE’de GNOME ile aynı amaca hizmet etmektedir. GNOME’a göre biraz daha karışık gibi gelebilir. KDE’ye alışırsanız bırakamayacağınız söylenebilir. Bir çok versiyonu vardır. Ayrıca dilerseniz K)ubuntu (KDE  Arayüzü) ile de kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install kubuntu-desktop

Bir diğer örnek Ubuntu Touch akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilmiş bir sistemdir. Sadece komutlar ile çalışan bir işletim sistemi değildir. Hiç komut bilmeyen birisi muhtemelen bunları kullanmaya da gereksinim duymayacaktır zaten. Kullanışlılığı baz almış ve sizin için en doğru tercih olacaktır.

Ara versiyonları Fedora’da olduğu gibi ( her 6 ayda bir yayınlanır) en az 9 aylık bir teknik destek sağlanır, bir çok yeni uygulama yükleyebilme avantajı sağlar. LTS denilen ve 2 yılda bir yayınlanan ana versiyonlarına 5 yıl destek verilmektedir. Bu sistemler için uygulamalar geç çıksa da, en güvenli ve kararlı versiyondur. İlk kararlı versiyonunu 2004 yılında çıkarılmış, 2013 yılında 60 dili destekleyerek 20 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşmış, Dünyada en yaygın kullanılan dağıtımı olarak ön plana çıkmıştır.

Ağ üzerinde çalıştırılan bilgisayarlar için gerekli tüm bileşenleri içeren ve özellikle sunucular için geliştirilmiş bir işletim sistemi olmasına rağmen, bileşenlerinde bulunan ağ yönetimi bileşenleri onu çoklu kullanıcılı bilgisayarlar, internet uygulamaları ve server (sunucu) bilgisayar uygulamalarında öne çıkarır. Birden çok bilgisayarın kurulması sırasındaki ödenecek lisans bedelleri ve bu işlerin ubuntu server üzerinden eksiksiz ve ücretsiz yapılabilmesi onu çokça tercih edilen bir işletim sistemi olmasını sağlamıştır. Güçlü ağ desteği ile en zorlu görevlerin kolayca altından kalkabilmektedir.

Lubuntu ya da Xubuntu versiyonlarını gibi düşük kapasiteli bilgisayarlar içinde mevcut işletim sistemleri de mevcuttur.

Bu makalede 19.02 yani LTS olmayan en son yazılımı kuracağız. LTS olmayan 19.04 versiyonu da görücüye çıkmıştır. Şuan itibari ile LTS olan en son sürüm 18.04 tür.

18.04 Desktop LTS indirme linki buradan.

19.04 Desktop indirme linki buradan.

Sistemimizden kısaca bahsettikten sonra sanallaştırma programımız Vmware üzerinde kuruluma geçecek olursak “Create a New Virtual Machine” diyerek sanal makinemizi tanımlamaya başlayalım.

burada Custom diyerek özellikleri biz belirleyelim ve next diyelim

donanım göre versiyon uyum seçim ekranını next diyerek geçelim

işletim sistemini daha sonra kurmak için media diskini belirtmeden geçelim

kuracağımız sistemi ve versiyonunu belirtelim

bir sanal makine ismi verelim ve kurulum yapılacak lokasyonu belirleyelim. kurulumu usb 3 portundaki bir harici diske yaparsanız daha hızlı çalışacaktır.

işlemci ataması yapalım, işlemcinize göre çekirdek verebilirsiniz. 2 yeterlidir ancak 4 vermeniz performansı olumlu etkileyecektir.

2 GB ram verilebilir, 8 GB raminiz varsa 4 GB vermeniz doğru olacaktır

ağ bağlantı tipini NAT seçerek devam edelim

SCSI controller seçimini LSI Logic yaparak devam edelim

disk türümüzü SCSI yapılandırmasını seçerek devam edelim

yeni sanal disk oluştur diyerek ilerleyelim

disk kapasitesini 20 GB olarak belirleyelim ve single file olarak yani diski tek dosya olarak oluşturmasını isteyelim ve next ile ilerleyelim

oluşacak olan vmdk uzantılı diskin adını girelim

özet ekranı geldiğinde customize hardware diyerek donanım ayarlarını görelim

intel yada amd için sanallaştırma desteğini açalım bu arada biosta da sanallaştırma desteğinin açık olduğunu varsayıyorum

finish diyerek sanal makinemizi oluşturalım

görüldüğü üzere tanımlamış olduğumuz özelliklerde bir sanal makine oluşmuş durumda

tabi customize hardware bölümünden eklemeyi unuttuğumuz kurulum media diskimizi tanımlamak için makine üzerinde sağ tuş settings diyelim

CD/DVD bölümünden iso kalıp dosyasının yolunu gösterelim

sistemi çalıştıralım

install diyerek kuruluma geçelim

Türkçe klavye seçelim

minimum yüklemeyi seçelim ve updateleri açık bırakalım

kurulum yapılacak sanal diski silerek formatlayarak kuruluma başlayalım

formatlayacağı disk hakkında bilgilendirme yaptığında doğru disk ise devam edelim

ülke ve şehir seçimi yapalım

bu ekranda ise bilgisayar ismi, kullanıcı isimi ve güvenli bir şifre girelim

kurulum tamamlandıktan sonra yeniden başlatalım

tanımlamış olduğumuz kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapalım

sisteme başarı ile giriş yaptıktan sonra VMware tools kurmak için

dosyayı masa üstüne kopyaladıktan sonra yine masaüstüne extract edelim

klasör üzerinde sağ tuş ve terminali açalım

sudo su

komutu ile yönetici olup parolamızı girdikten sonra bulunduğumuz klasör içerisinde

./vmware-install.pl

komutu ile vmware tools kurulumunu tamamlayalım

software update ile sistem güncelleştirmelerini yapalım

sistemi yeniden başlatalım

sistem sorunları durumunda geri dönmek için snapshot almayı unutmayalım

almış olduğumuz snapshot görünüyor kurulum bittikten sonra sistemin yedeğini almak için dosyayı .ova yada .ovf olarak export edebilirsiniz.