Windows Server 2012R2 Yenilikleri ile Kaldırılan Özellikler

Windows Server 2012R2 kaldırılan özellikler:

Windows Server 2012R2 yenilikleri ile ürünün geçerli sürümünden kaldırılan veya sonraki sürümlerden kaldırılması planlanabilecek özellikler ve işlevlerin bir listesi (kullanım dışı) aşağıda verilmiştir. Ticari bir ortamda işletim sistemlerini güncelleştiren BT profesyonelleri için hazırlanmıştır. Bu liste, sonraki sürümlerde değişebilir ve her kullanım dışı özelliği veya işlevselliği içermeyebilir. Belirli bir özellik veya işlev ve değişimi hakkında daha fazla ayrıntı için o özelliğin belgelerine bakın.

Yedekleme ve dosya kurtarma
  • Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme özelliği kaldırılmıştır. Bunun yerine Dosya Geçmişi özelliğini kullanın.
  • Sistem İmaj Yedeği (“Windows 7 Dosya Kurtarma” özelliği) kaldırılmıştır. Bunun yerine, “PC sıfırlama” kullanın
Sürücüler
  • Teyp sürücüler için sürücüler, işletim sisteminden kaldırılmıştır. Bunun yerine, teyp sürücünüzün üreticisi tarafından sağlanan sürücüleri kullanın.
Kurtarma disketi oluşturma
  • CD veya DVD’de bir kurtarma diski oluşturma olanağı kaldırılmıştır. USB’ye Kurtarma Diski özelliğini kullanın.
Slmgr.vbs seçenekleri
  • Slmgr.vbs /stao (yalnızca belirteç etkinleştirmeyi ayarlar) ve /ctao (yalnızca etkinleştirme belirteçlerini kaldırır) seçenekleri kaldırılmıştır. Bu seçenekler, daha esnek etkinleştirme komutlarıyla değiştirilmiştir.
UNIX tabanlı uygulamalar için alt sistem
  • UNIX Tabanlı Uygulamalar için Alt Sistem (SUA) kaldırılmıştır. Bu sürüm ile SUA POSIX alt sistemini kullanıyorsanız, sunucuyu sanallaştırmak için Hyper-V kullanın. SUA tarafından sağlanan araçları kullanırsanız, Cygwin’in POSIX öykünmesine geçin veya yerel bir bağlantı noktası yapmak için mingw-w64 (Sourceforge.net sitesinden edinilebilir) veya MinGW (MinGW.org sitesinden edinilebilir) kullanın.
WMI root\virtualization ad alanı v1 (Hyper-V’de kullanılır)
  • WMI root\virtualization\v1 namespace kaldırılmıştır. Bunun yerine root\virtualization\v2 namespace kullanın.